Lukáš Felix Pašteka

05. 07. 2023
Podcast Žijem vedu v Rádio Slovensko
Žijem vedu
Lukáš Felix Pašteka
/

Stiahnuť súbor | Otvoriť v novom okne | Dĺžka: | Nahraté dňa 15. 06. 2024
Odoberať podcast: Apple Podcasts | Google Podcasts | Spotify

Žijemvedu v spolupráci s Rádiom Slovensko predstavuje slovenské vedkyne a vedcov v krátkych spotoch. Kde sú, na čom pracujú a o čom snívajú sa dozviete každý týždeň vo vysielaní Rádia Slovensko. Všetky doterajšie rozhovory so súhlasom Rádia Slovensko priebežne uverejňujeme na našich stránkach.

Počúvajte Rádio Slovensko a fandite vede aj vy!

Lukáš Felix Pašteka je aktuálne na výskumnom sabbaticali na University of Groningen v Holandsku. Lukáš vyštudoval Slovenskú Technickú Univerzitu v Bratislave, dlho pôsobil na Novom Zélande, odkiaľ sa vrátil do Bratislavy na Prírodovedeckú fakultu Univerzity Komenského. V rámci odboru sa venuje fyzikálnej a teoretickej chémii.

Vo svojom výskume sa zaoberá hľadaním novej fyziky (variácie fundamentálnych konštánt, narušenie P-symetrie v chirálnych molekulách, dipólový moment elektrónu...) relativistickým & QED efektom v chémii, vlastnosťami ťažkých a superťažkých prvkov a ich zlúčenín, organickými molekulami s premenlivou štruktúrou, molekulovými fotoprepínačmi, atómovou a molekulovou spektroskopiou a laserovým chladením molekúl.

Lukáš bol jedným z pozvaných rečníkov na konferencii Žijem vedu naživo 2019, jeho inšpirujúcu prednášku si môžete aj dnes vypočuť na našom youtube kanáli TU (začiatok od 5h 29 min).
 

 

Autorka nahrávky: Eva Pribylincová