Marta Lukačišinová

05. 09. 2023
Podcast Žijem vedu v Rádio Slovensko
Žijem vedu
Marta Lukačišinová
/

Stiahnuť súbor | Otvoriť v novom okne | Dĺžka: 1:43 | Nahraté dňa 14. 06. 2024
Odoberať podcast: Apple Podcasts | Google Podcasts | Spotify

Žijemvedu v spolupráci s Rádiom Slovensko predstavuje slovenské vedkyne a vedcov v krátkych spotoch. Kde sú, na čom pracujú a o čom snívajú sa dozviete každý týždeň vo vysielaní Rádia Slovensko. Všetky doterajšie rozhovory so súhlasom Rádia Slovensko priebežne uverejňujeme na našich stránkach.

Počúvajte Rádio Slovensko a fandite vede aj vy!

Marta Lukačišinová pôsobí ako postdoc u Roya Kishonyho na Technione v Izraeli, kde sa venuje výskumu bakteriálnej rezistencie na antibiotiká.
Marta je z Bratislavy, na vysokej škole študovala kombináciu molekulárnej a bunkovej biológie a matematiky a štatistiky na University College London v Anglicku. Od PhD sa venuje baktériám a rezistencii voči antibiotikám. Keďže ju stále baví aj biológia aj matematika, snaží sa pritom kombinovať molekulárne/mikrobiologické experimenty s kvantitatívnejšími analýzami alebo matematickými modelmi. 

Jej PhD na ISTA (Institute of Science and Technology Austria pri Viedni) bolo hlavne o experimentálnej evolúcii rezistencie, keď pomocou pipetovacieho robota, ktorého naprogramovala, aby tieto experimenty robil vo veľkom, hľadala gény, ktoré evolúciu urýchľujú alebo spomaľujú. 

Momentálne v spolupráci s veľkým klinickým laboratóriom skúma, ako by sa dalo realizovať personalizované predpisovanie antibiotík na infekcie močových ciest. Vidí totiž, že keď sa v stolici pacientov nachádzajú rezistentné baktérie, zvyšuje to ich šancu mať v budúcnosti infekciu s rovnakou rezistenciou, čo napovedá, aké antibiotiká majú väčšiu alebo menšiu šancu fungovať pre daného človeka.

 

Autorka nahrávky: Eva Pribylincová