Peter Fabian

02. 02. 2024
Podcast Žijem vedu v Rádio Slovensko
Žijem vedu
Peter Fabian
/

Stiahnuť súbor | Otvoriť v novom okne | Dĺžka: | Nahraté dňa 17. 06. 2024
Odoberať podcast: Apple Podcasts | Google Podcasts | Spotify

Žijemvedu v spolupráci s Rádiom Slovensko predstavuje slovenské vedkyne a vedcov v krátkych spotoch. Kde sú, na čom pracujú a o čom snívajú sa dozviete každý týždeň vo vysielaní Rádia Slovensko. Všetky doterajšie rozhovory so súhlasom Rádia Slovensko priebežne uverejňujeme na našich stránkach.

Počúvajte Rádio Slovensko a fandite vede aj vy!

Peter Fabian pôsobí ako vedúci laboratória na Masarykovej Univerzite, kde sa venuje vývinovej biológii a modelovaniu dedičných chorôb v rybách Danio pruhovanom (v zebričke).

Peter absolvoval biochémiu na Prírodovedeckej Fakulte Univerzity Komenského a doktorát z vývinovej biológie získal na Prírodovedeckej Fakulte Karlovej Univerzity v Prahe. Počas postdoktorandského štúdia v Los Angeles získal skúsenosti s prácou s modelovým zvieraťom Danio pruhované.

Po návrate z USA vedie svoju výskumnú skupinu na Masarykovej univerzite v Brne. Vo výskume využíva ryby (Danio pruhované), na ktorých skúma dedičné choroby. Za svoj projekt o regenerácii kostí nedávno získal prestížny ERC Starting grant.

V rámci Žijem vedu blogov na Denníku N sme zverejnili rozhovor s Petrom o jeho práci zverejnenej v časopise Science a tiež rozhovor s Petrom a Davidom Jandzíkom o tom, čo nás ryby učia o nás.

V roku 2023 bol Peter jedným z rečníkov na konferencii Žijem vedu naživo a jeho prednášku si môžete vypočuť na Youtube kanáli Žijem vedu.
 


Autorka nahrávky: Eva Pribylincová